२०७८ असोज ६ गते बुधवार | September 22, 2021

गृहपृष्ठ स्मार्टफोनमा ब्याट्री दिक्दैन? यी तरिका अपनाउनुहोस्

स्मार्टफोनमा ब्याट्री दिक्दैन? यी तरिका अपनाउनुहोस्

मोबाइलमा ब्याट्री टिकाउने अद्भुत तरिकाहरु

स्मार्टफोनको ब्याट्रीलाई कसरी टिकाइराख्ने भन्ने कुरा आफ्नो स्मार्टफोनलाई कसरी प्रयोग गरिन्छ र अझ कसरी चार्ज गरिन्छ भन्ने कुरामा समेत निर्भर हुन्छ । यदि तपाई आफ्नो स्मार्टफोनको ब्याट्री लाइफ बढाउन चाहनुहुन्छ भने केही यस्ता काम छन्, जो तपाईले गर्नुपर्ने हुन्छ :

१. ब्याट्रीको चार्ज २० प्रतिशत भन्दा तल झर्न नदिनुस् : जब तपाईको स्मार्टफोनको ब्याट्री लेभल २० प्रतिशतभन्दा तल झर्छ, तब चार्ज गर्न थालिहाल्नुहोस् । ब्याट्रीको चार्ज पूर्णरुपमा रित्ताएर मात्र चार्जमा जोड्ने काम नगर्नुहोस् ।

२. रातभर चार्जमा छाड्ने र ओभरचार्ज गर्ने नगर्नुहोस् : अधिकांश फोनहरु अधिकतम ९० मिनेट भित्रमा फुलचार्ज हुन्छन् । त्यसैले रातभर स्मार्टफोनलाई चार्जमै छाडेर सुत्‍नु फोनका लागि हानिकारक हुन्छ । ओभरचार्ज गर्दा पनि ब्याट्री छिटै बिग्रिने जोखिम हुन्छ ।

३. सधै शतप्रतिशत चार्ज नगर्नुस् : फोन चार्ज गर्दा फुल चार्ज गर्नुभन्दा ९० प्रतिशत ब्याट्री लेभल पुगेपछि चार्जरबाट निकाल्नु उपयुक्त हुन्छ । यसले ओभर चार्जिङ हुनबाट जोगाउँछ र ब्याट्री लाइफमा नकारात्मक असर पार्दैन ।

४. स्लो चार्जिङ तथा कम वाटको चार्जर प्रयोग नगर्नुस् : हुन त आफ्नो स्मार्टफोन छिटै चार्ज होस् भन्ने सबैको इच्छा हुन्छ र सजिलो पनि हुन्छ । तर स्मार्टफोन चार्ज गर्नका लागि सधै फास्ट चार्जिङ एडाप्टर प्रयोग गर्नु फाइदाजनक हुँदैन । सामान्य ५ वाटको एडाप्टर प्रयोग गर्दा स्मार्टफोन पूरा चार्ज हुन समय लाग्न सक्दछ तर त्यो ब्याट्रीको स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ ।

५. पावर सेभिङ्ग मोड प्रयोग गर्नुस् : स्मार्टफोनको पावर सेभिङ्ग मोड केवल फोनमा ब्याट्री चार्ज सकिन लागेको बेला मात्र प्रयोग गर्ने फिचर होइन । जब तपाईस्मार्टफोनमा गेम खेलिरहनु भएको छैन वा कुनै मल्टिटास्किंग गरिरहनु भएको छैन भनेपनि पावर सेभिङ्ग मोड प्रयोग गर्नु उपयुक्त हुन्छ ।

६. आवश्यकता नपर्दा वाइफाइ र ब्लुटुथ बन्द गर्नुस् : ब्याट्री उच्च खपत गर्ने गर्छन्, वाइफाइ र ब्लुटुथले । फोनमा वाइफाइ र ब्लुटुथ सधैँ चालु राख्ने गर्दा त्यसले दीर्घकालमा ब्याट्रीमा असर पर्दछ ।

७. वायरलेस रिभर्स चार्जिङ प्रयोग नगर्नुस्  : एयरबड्स लगायतका अन्य डिभाइसहरु चार्ज गर्नका लागि स्मार्टफोनको वायरलेस रिभर्स चार्जिङ फिचर धेरै प्रयोग गर्नु स्मार्टफोनको ब्याट्रीका लागि राम्रो मानिँदैन । यसले फोनको ब्याट्री लाइफमा नकारात्मक असर पार्दछ । त्यसैले अति नै आवश्यक परेको बेलामा मात्र रिभर्स चार्जिङ फिचर प्रयोग गर्नुहोस् ।

८. कमसल चार्जर तथा चार्जिङ केबल प्रयोग नगर्नुस् : आफ्नो स्मार्टफोन चार्ज गर्दा स्मार्टफोनसँगै आएको चार्जर वा सम्बन्धित आधिकारिक चार्जर वा चार्जिङ केवल मात्र प्रयोग गर्नुपर्दछ । स्मार्टफोन चार्ज गर्नका लागि जथाभावी कमसल चार्जिङ एडाप्टर वा केबल प्रयोग गर्दा त्यसले ब्याट्रीमा नकारात्मक असर पार्दछ । त्यसले ब्याट्री तात्ने वा असन्तुलित चार्जिङ हुने जोखिम पनि रहन्छ ।

९. कमलस पावर ब्यांक प्रयोग नगर्नुस् : स्मार्टफोन चार्ज गर्नका लागि पावर ब्यांक प्रयोग गर्दा त्यसको पावर रेटिङ्ग तथा ब्राण्डमा विशेष ध्यान दिनुहोस् । कमसल गुणस्तरको पावर ब्यांक आफ्नो स्मार्टफोनमा नजोड्नुहोस् ।

१०. अनावश्यक एप हटाउनुस् : स्मार्टफोनको ब्याट्री लाइफमा सुधार गर्नका लागि अनावश्यक तथा प्रयोगविहीन एपहरु स्मार्टफोनबाट हटाउनुहोस् । साथै खासै प्रयोगमा नआउने एपहरुका लागि ब्याकग्राउण्डमा आफैँ अपडेट हुने एप, रिफ्रेस फिचर पनि बन्द गरिदिनुहोस् ।

एजेन्सीको सहयोगमा

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्बन्धित शीर्षकहरु